ანა დოლიძე: მარტიდან გაძვირდა პური, 15-16%-ით არის გაძვირებული სურსათი
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ანა დოლიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
პურის მწარმოებლები პურის მოსალოდნელ გაძვირებას თებერვალშივე აანონსებდნენ და ამის მიზეზად პურის ფქვილზე ფასის ზრდას და სხვა გაზრდილ ხარჯებს ასახელებდნენ. პირველი მარტიდან მარკეტებში პირველადი მოხმარების პურის ფასი მართლაც 10 თეთრით ( 0.1 ლარით) გაძვირდა და ერთი ლარი გახდა. ანა დოლიძის განცხადების ეს ნაწილი სიმართლეა.
რაც შეეხება სურსათის 15%-ით გაძვირებას, საქსტატის მიხედვით, მიმდინარე წლის თებერვალში, იანვართან შედარებით, სურსათზე ფასები 0.5 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი, წინა წლის თებერვალთან შედარებით კი 3.3 პროცენტული პუნქტით.
2023 წლის თებერვალთან შედარებით, მიმდინარე წლის თებერვალში სურსათზე ფასები 0.9 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული, 2022 წლის თებერვალთან შედარებით - 13.1 პროცენტული პუნქტით გაზრდილი. თუ საბაზო წლად პანდემიამდე 2019 წლის თებერვალს ავიღებთ, აქ ზრდა შთამბეჭდავია და 59.1 პროცენტულ პუნქტს შეადგენს.
წლიურ ჭრილში, მიმდინარე წლის თებერვალში ყველაზე მეტად, მაკარონი, ბრინჯი და ზეთი გაძვირდა და ზრდა 7, 11, 19 პროცენტულ პუნქტს აღემატება. თებერვალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ჩვენ მიერ განხილულ ყველა პროდუქტზე ფასები გაზრდილია, გამონაკლისია რძე, რომლის ფასი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, შემცირებულია.
შესაბამისად, თვიურ ჭრილში, ანა დოლიძის მიერ დასახელებული ოდენობით არც ერთი პირველადი მოხმარების პროდუქტი არ გაძვირებულა, წლიურ ჭრილში კი მიახლოებული ზრდა სამ პროდუქტზე ფიქსირდება.
შესაბამისად, რადგან პურის ფასი გაზრდილია, სურსათზეც ზოგადად და კონკრეტულ პროდუქტებზეც ფასის ზრდა ფიქსირდება, თუმცა არ იმ ოდენობით, რასაც ანა დოლიძე ასახელებს, იმის გათვალისწინებითაც, რომ ანა დოლიძე დროის კონკრეტულ მონაკვეთს არ ასახელებს და საბაზო 2019 წელთან შედარებით მიმდინარე წლის თებერვალში სურსათზე ფასები 59.1 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
„ძლიერი საქართველოს“ წევრმა ანა დოლიძემ ტელეკომპანია „ფორმულაზე“ ’სოციალურ პრობლემებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „მარტიდან გაძვირდა პური, 15-16%-ით არის გაძვირებული სურსათი“.
პურის შესაძლო გაძვირების შესახებ ჩვენ უკვე ვწერდით. მიმდინარე წლის თებერვალში პურის მწარმოებლები აცხადებდნენ, რომ თუ ფქვილზე დაწესებული საიმპორტო გადასახადი არ დაკორექტირდებოდა ან არ გაუქმდებოდა, პურზე ფასების მომატება (ფქვილის გაძვირების და სხვა ხარჯების გაზრდის გამო), 10-15 თეთრით, მოსალოდნელი იქნებოდა.
როგორც ვიცით, საქართველოში მარკეტებში გაყიდვაში სხვადასხვა კატეგორიის და ღირებულების პური იყიდება. როდესაც საუბარი არის პურის გაძვირებაზე, აქ ყოველდღიური მოხმარების (სოციალური) პური იგულისხმება.
ჩვენ მარკეტებში პურის ფასი გადავამოწმეთ და, როგორც აღმოჩნდა, პირველი მარტიდან ყოველდღიური მოხმარების პური, რომლის ფასი მანამდე 0.9 ლარი იყო, პირველი მარტიდან მართლაც 0.1 ლარით გაძვირდა და ერთი ლარი გახდა.
ჩვენ პურის ფასის ბოლო თვეების დეტალურ ინდექსებსაც გავეცანით. მარტის თვის მონაცემი, როდესაც პური რეალურად გაძვირდა, მოგვიანებით გახდება ცნობილი. ბოლო თვეების სტატისტიკა კი შემდეგნაირად გამოიყურება: